تعمیر بک لایت تلویزیون

مرکز تعمیر بک لایت تلویزیون

مرکز تخصصی دیجی تکنیک بعنوان یکی از معتبر ترین مرکز تعمیر بک لایت تلویزیون های ال سی دی LCD و ال ای دی LED در ایران شناخته می شود. خدمات کاملا تخصصی و با استفاده از قطعات اصلی می باشد. خدمات تعمیر بک لایت تلویزیون در دیجی تکنیک یک سال ضمانت دارد.

ایراد های عمومی تلویزیون که بک لایت معیوب شده است

  • تلویزیون روشن می شود، صدا دارد ولی تصویر ندارد
  • تلویزیون روشن می شود و لوگو لحظه ای ظاهر می شود و تصویر محو می شود
  • تلویزیون روشن شده و پس از مدتی کارکرد تصویر محو می شود
  • تلویزیون روشن شده و پس از مدتی کارکرد صدا و تصویر محو می شود
  • قسمتی از صفحه نمایش تلویزیون تاریک شده است
  • کل تصویر تلویزیون تاریک و کم نور شده و صدا دارد
  • صفحه تلویزیون هاله های سفید دارد
  • صفحه تلویزیون هاله مشکی دارد
  • تلویزیون روشن شده و سپس خاموش میشود و چراغ جلو چشمک می زند
  • تلویزیون روشن می شود پس از مدتی کارکرد تصویر محو میشود.

علت خرابی بک لایت تلویزیون 

علت سوختن و یا معیوب شدن بک لایت تلویزیون دلایل مختلفی دارد، برخی از عوامل توسط مصرف کننده قابل پیشگیری است و برخی از آنها از دسترس ما خارج است. اینک به اهم علت خرابی بک لایت تلویزیون و fi عوامل موثر بر آن می پردازیم:

 کیفیت و عمر مفید بک لایت

عمر مفید بک لایت ها به کیفیت و سازنده آنها بستگی دارد و شرکت های بنام تولید کننده تلویریون، بک لایت های با درجه کیفی بالا و با دوام می سازند که عمر مفید بسیار بالایی دارند. و این مهمترین عامل و تعیین کننده در طول عمر بکلایت تلویریون است. تلویزیون های ساخت شرکت سونی را میتوان مثال زد، که بطور عموم عمر مفید لامپ های بک لایت تلویزیون های سونی بیش از ده سال می باشد.

برخی تلویزیون های سازنده های چینی به هدف پایین آوردن قیمت تمام شده دستگاه، در ساخت قطعات و بکلایت تلویزیون ها از مواد ارزانتر و نامرغوب استفاده می کنند و به همین دلیل عمر مفید برخی تلویزیون های این شرکت ها به زیر یک سال هم نمی رسد. از این توع تلویزیون ها در بازار ایران به وفور دیده می شود.

در اثر ضربه و صدمات فیزیکی

برخی تلویزیون هایی که به عیب خرابی بک لایت برای تعمیر به این مرکز آورده شده اند، مشتری اظهار کرده که در اثر جابجایی تلویزیون به این مشکل دچار شده است. خصوصا تلویزیون های ال سی دی که پس از بررسی های انجام شده مشاهده شده لامپ های فلورسنت از محل اتصال خارج سده و یا شکسته است. که باغث تاریک شدن صفحه تلویزیون می شود.

روشن بودن به مدت طولانی و گرم شدن بیش از حد

گرچه برخی تلویزیون ها ساخت شرکت های بنام هستند و لامپ های بکلایت های تلویزیون کیفیت خوبی دارند اما عدم رغایت نکات ایمنی در استفاده از دستگاه باعث خرابی قطعات و بک لایت می شود. روشن ماندن بیش از حد مجاز تلویزیون باعث گرم شدن بیش از حد قطعات و بک لایت تلویزیون شده و باعث پایین آمدن عمر مفید بکلایت و قطعات خواهد شد.

تماشای تلویزیون با کنتراست نور بالا

وقتی روشنایی تلویزیوون را بالا می برید و ثصاویر و فیلم ها را پر نور تماشا می کنید باید بدانید که جریان برق را در مدار بک لایت افزایش می دهید و بک لایت ها با توان بالا کار می کنند، و این کار باعث بالا رفتن گرمای لامپ های بک لایت شده و در نهایت منجر به کاهش عمر مفید بکلایت تلویزیون خواهد شد. بنابر این توصیه می شود تنظیمات روشنایی صفحه نمایش را در حد متوسط و استاندارد حفظ نمایید.

علت خرابی بک لایت تلویزیون ال جی

تلویزیون های ال جی معمولا بک لایت های با کیفیتی دارند و اصول طراحی در آن ها نیز رعایت می شود. برای پی بردن به علت خرابی بک لایت تلویزیون ال جی به موارد اشاره شده فوق توجه کنیم. اما دیده شده که در برخی مذل های تلویزیون ال جی نقص طراحی داشته اند و شرکت ال جی مجبور شده است تلویزیون های فروش زفته را نیز برای اصلاح فراخوانی کند و حتی آن ها را باز طراحی کند.

علاوه بر موارد و دلایل اشاره شده، مورد نقص طراحی بک لایت در برخی مذل ها، علت خرابی بک لایت تلویزیون ال جی محسوب می شود. سری تلویزیون های LN و سری مدل های LB از این دسته اند.

یک سری مذل از تلویزیون های شرکت ال جی نقص طراحی بک لایت داشته اند که در اثر رسیدن ولتاژ زیاد به مدار باعث خرابی بک لایت می شود. و در ایران به دلیل محدودیت ها و نبود پشتیبانی ال جی، امکان فراخوانی و اصلاح این تلویزیون های ال جی وجود نداشته و این تلویزیون ها زودتر به خرابی بکلایت دچار می شوند.

بنابرین این مدل تلویزیون های ال جی وقتی بدلیل خرابی بک لایت به مراکز تعمیر تلویزیون منتقل می شوند، تعمیرکاران علاوه بر ایتکه باید بکلایت تلویزیون را تعویض کنند، لازم است نقص و مشکل طراحی مدار بک لایت ها را نیز رفع نماید، و عدم توجه به این موضوع باعث خرابی مجدد بکلایت تلویزیون در مدت زمان کوتاه خواهد شد.

در مرکز تخصصی دیجی تکنیک این مورد دقیقا رغابت می شود و تلویزیون های ال جی که نقص طراحی بکلایت داشته اند، به همراه تعویض بک لایت اصلی، این مشکل کاملا اصلاح و برطرف می شود.

انواع بک لایت تلویزیون

بک لایت تلویزیون ال سی دی LCD

بک لایت تلویزیون ال سی دی LCD از اجزای مهم تلویزیون‌های ال سی دی محسوب می شود و وظیفه آن تامین نور پس‌زمینه است تا تصاویر روی صفحه نمایش تلویزیون قابل مشاهده شود. بدون بک لایت، تصویری بر روی صفحه نمایش تلویزیون LCD نمایش داده نمی‌شود.

فناوری بک لایت در تلویزیون‌های LCD که وظیفه تامین نور را بر عهده دارد، لامپ‌های فلورسنت (CCFL) تشکیل می دهند. لامپ فلورسنت یا لامپ مهتابی، نوعی لامپ بخار جیوه تخلیه در گاز کم‌فشار است که بطور خلاطه عبور جریان برق با ولتاژ بالا درون لامپ، باعث گرم‌شدن گاز و تولید نور می شود.

بک لایت تلویزیون ال ای دی LED

بک لایت بخشی از پنل تلویزیون‌های LED است. در تلویزیون های ال ای دی وظیفه تامین نور پس زمینه بعهده گروهی از ای ای دی ها است که در انواع مدل های تلویزیون و به شکل و چیدمان متفاوتی دارند. فناوری ال ای دی باعث شده مصرف انرژی برق تلویزیون های ال ای دی بصورت چشمگیر کاهش یابد.

بک لایت مستقیم Direct Backlight LED

در این نوع بک لایت، لامپ‌های LED بصورت ردیفی در سطح پشت صفحه نمایش قرار می گیرند. این لامپ‌ها به طور مستقیم نور را به سطح صفحه نمایش ارسال می‌کنند. بک لایت مستقیم معمولاً در تلویزیون‌هایی با اندازه‌های ضخیم تر و کیفیت تصویر بالا استفاده می‌شود.

بک لایت ایج یا لبه ای Edge Backlight LED

در این نوع بک لایت، لامپ‌های LED در یک طرف لبه صفحه نمایش قرار دارند. نور توسط این لامپ‌ها از لبه‌ها و از طرق گلس شفاف هدایت می شود و نور تمام سطح صفحه نمایش را پوشش میدهد. بک لایت لبه‌ای اغلب در تلویزیون‌هایی با ضخامت کم و طراحی زیبا استفاده می‌شود، اما ممکن است کیفیت نوردهی و توزیع نور در مقایسه با بک لایت مستقیم دقیق نباشد.

تعمیر بک لایت تلویزیون 

بک لایت یکی از اجزای مهم تلویزیون‌های LCD و LED است. این قطعه، نور پس‌زمینه پنل تلویزیون را فراهم می کند تا تصویر روی صفحه نمایش تلویزیون قابل مشاهده باشد. اگر تلویزیون شما دچار مشکلاتی مثل کم نوری و تیرگی بخشی از تصویر یا کل تصویر درحالی که صدا داشته باشد، بک لایت تلویزیون شما آسیب دیده است. و برای تعمیر بک لایت تلویزیون باید به یک متخصص تعمیر تلویزیون مراجعه کنید.

تعمیر بک لایت تلویزیون امکانپذیر است و تکنسین های تلویزیون می توانند فلورسنت های معیوب را تعویض کنند، و یا ال ای دی هایی که مغیوب سده یا سوخته را با ال ای دی های نو جایگزین کنند.

به نکته بسیار مهم باید توجه داشت که لامپ ها و ال ای دی ها عمر مفیدی دارند و لایت هایی که روشن هستند مدتی از طول عمر آنها گذشته و احتمال خراب شدن آن ها در مدت کوتاه وجود دارد. بنابراین از سوی سازنده ها توصیه شده است در تلویزیون های LCD تمامی لامپ های فلورسنت و در تلویزیون های ال ای دی تمامی ال ای دی ها یکجا با نمونه اصلی تعویض شوند.

تعویض بک لایت تلویزیون 

همانطور که اشاره شد، یک تعمیرکار تلویزیون مجاز نیست فقط لایت های سوخته بکلایت تلویزیون را تعویض و جایگزین کند، بلکه آموزش های لازم را دیده و می داند که باید کل لامپ های بکلایت تلویزیون را تعویض کند، و این به معنی تعمیر بک لایت تلویزیون بطور ایده ال و صحیح است.

اگر این مورد توسط تعمیرکار تلویزیون رعایت نشود و بخشی از لامپ های بکلایت را تعویض کند، پس از مدت کوتاه دوباره بکلایت تلویزیون معیوب خواهد شد، و در نهایت تعویض بکلایت تلویزیون در آینده نزدیک ضرورت پیدا می کند. و مشتری متحمل هزینه های مکرر خواهد شد.

تعمیر بک لایت تلویزیون در تهران

دیجی تکنیک، یکی از مراکز تخصصی تعمیر بک لایت تلویزیون در تهران می باشد که بصورت حرفه ای و از بدو تولید تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی، دراین حوزه فعالیت دارد. این مرکز برای تمامی تلویزیون های سایز بزرگتر نیز خدمات ارائه می دهد و تعمیر بک لایت تلویزیون در تهران انجام میدهد. کارگاه مرکزی دیجی تکنیک در تهران و در شهرک اکباتان مستقر می باشد.

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی در تهران

تلویزیون های ال جی نظیر سایر تلویزیون ها پس از مدتی کارکرد و یا به دلیل عوامل اشاره شده موجب خرابی بکلایت نیز می شود و نیازمند تعمیر و تعویض بکلایت می شود. فعالیت مرکز تخصصی دیچی تکنیک فراگیر است و تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی در تهران و در کلیه مناطق تهران انجام می دهد.

نوشته های مورد علاقه شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *