آشنایی با قطعات ماکروفر و کاربرد آنها

مقدمه آشنایی با قطعات ماکروفر 

دستگاه ماکروفر این روزها یکی از ابزارهای مهم در خانه و آشپزخانه است که برای پخت و پز سریع و آسان غذاها استفاده می شود. با توجه به سهولت و سرعت استفاده از ماکروفر و همچنین امکانات و قابلیت‌های آن، این دستگاه به یکی از ابزارهای ضروری در آشپزخانه‌های امروزی تبدیل شده است و به کاهش زمان و هزینه‌های پخت و پز کمک می‌کند. اصل کار این دستگاه بر پایه امواج مایکروویو است که توسط قطعات به کار رفته در این دستگاه تولید و کنترل شده وارد مواد غذایی می شود. در این مقاله با ماکروفر و نحوه کارکرد آن آشنا خواهیم شد و به جزئیات قطعات به کار رفته در این دستگاه خواهیم پرداخت.

در این مقاله قطعات ماکروفر کاملا تشریح و نکات مهم و ضروری به سادگی بیان شده است تا قابل استفاده علاقمندان در حوزه الکترونیک والکتریک قرار بگیرد. در انتهای مطالب علت های خرابی قطعات ماکروفر و علائم آن گنجانده شده است. و همچنین تست های لازم برای تشخیص سالم بودن قطعات ماکروفر نوشته شده است، این مقاله برای دانشجویان و دانش آموختگان و تعمیرکاران ماکروفر می تواند مفید باشد، با دیجی تکنیک همراه باشید.

مرکز تخصصی دیجی تکنیک نزدیک به سه دهه تجربه تعمیرات لوازم خانگی و محصولات الکتریکی آماده ارائه خدمات می باشد. جهت در خواست تعمیر کلیه برندهای ماکروفر میتوانید از طریق فرم سربرگ این صفحه و بصورت آنلاین ثبت سفارش کنید و یا با شماره های اعلام شده در ارتباط با ما تماس حاصل نمایید.

امواج ماکرویو Microwave

امواج ماکروویو، امواج الکترومغناطیسی هستند که طول موج آن‌ها کمتر از امواج رادیویی و بیشتر از امواج مادون قرمز است امواج ماکرو یا ریز موج گفته می‌شود. امواج ماکروویو با فرکانس بالا و طول موج بسیار پپایین است و وقتی با ذرات و مولکول های مایعات در غذا برخورد می‌کنند باعث اصطکاک و تجریک ذرات آب می‌شوند و باعث ایجاد حرارت می‌شود و مایعات و غذاها را گرم می کند. امواج ماکروویو برای بدن مضر است و جهت جلوگیری از خروج امواج مایکرو از دستگاه دیواره‌ های داخلی و درب های ماکروفر با لایه های محافظ پوشیده شده است.

قطعات ماکروفر

1. مگنترون ماکروفر Magnetron

واژه مگنترون از ترکیب دو کلمه‌ مگنت یعنی آهنربا و الکترون تشکیل شده است و ماهیت و عملکرد لامپ مگنترون با الکترون و آهنربایی که باعث ایجاد میدان مغناطیسی می‌شود. مگنترون یک قطعه الکترومغناطیسی است که برای تولید امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا و طول موج کوتاه جهت استفاده در ماکروفر استفاده می شود.

وقتی دستگاه شروع به کار می‌کند، مگنترون از منبع الکتریکی دستگاه نیروی الکتریکی را دریافت می‌کند و این نیرو باعث افزایش انرژی جنبشی الکترون‌ها در کاتد واقع در مرکز مگنترون می شود و الکترون‌ها بصورت مستقیم به سمت آند حرکت می‌کنند. گدال‌هایی موجود در آند باعث تشدید امواج ماکرو هستند. در زیر آند آهنربای پرقدرتی وجود دارد تا میدان مغناطیسی را در تمام لامپ ایجاد کند و طی فرآیندی میدان الکتریکی و مغناطیسی همزمان ایجاد شده و الکترون‌ها از کاتد به سمت آند قدرت بگیرند.

با انتقال الکترون از کانال‌های آندی، امواج متساعد می شود و تابش امواج بوسیله آنتن مگنترون در یک جا متمرکز شده و به سمت محفظه‌ ماکروفر هدایت می‌شوند، برخورد این امواح ماکرو به مواد غذایی باعث تحریک مولکول های مواد می شود و موجب گرم شدن غذا یا مایغات می شود.

مگنترون ماکروفر - دیجی تکنیک

قطعات تشکیل دهنده مگنترون ماکروفر

 1. آنتن Antenna:  امواج تولید شده را از مگنترون به بیرون منتشر می کند.
 2. آهن‌ربا Magnet: آهنرباهای تعبیه شده مسیرهای امواح مغناطیسی را بوجود می‌آورند.
 3. ساقه Stem: نگهدارنده فیلامان و عایق قسمت ورودی است.
 4. فیلتر Filter: مانع ورود نویز به داخل مگنترون می شود.
 5. یوک Yoke: مدار مغناطیسی مگنترون استو
 6. فیلامان کاتد Filament: منبع انتشار الکترون هااست.
 7. حفره آند Anode: الکترون های این بخش به لحاظ رزونانس تشدید می شود.
 8. رادیاتور Radiator: این قطعه از افزایش دما در مرکز مگنترون جلوگیری می‌کند و دما را کاهش دهد.
 9. متصل‌کننده Gasket: اسفنج فلزی که محل اتصال مگنترون با بدنه ماکروفر را پوشانده است.
 10. محفظه فیلتر Filter Box: حفاظ مدار فیلترینگ امواج است.
 11. صفحه قرارگیری Mounting Plate: صفحه نصب مگنترون به بدنه ماکروفر است.
 12. ترمینال ولتاژ Terminal: ورودی ولتاژ آند فیلامان است که از خروجی ترانس ولتاژ بالا تغذیه می شود.

اجزای مگنترون ماکروفر

ماکروفر های سولار که به سولاردام معروف هستند قابلیت دیگری به نام تابش مادون قرمز دارند که از لامپ های مخصوص مادون قرمز استفاده می شود با استفاده از این قابلیت، می‌توان ظرف‌هایی که در ماکروفر های معمولی به دلیل امواج الکترومغناسی بودن نمی شود استفاده کرد، این محدودیت ها را ندارند و با خیال راحت می شود از آنها استفاده کرد و با تابش مادون قرمز از المنت گرمایی میتوان غذا را در داخل ظرف های فلزی و چوبی نیز گرم می‌کند.

2. ترانس های ولتاژ ماکروفر High Voltage Transformator

ترانس های ولتاژ ماکروفر

دستگاه ماکروفر از یک ترانسفورماتور (ترانس ولتاژ بالا) برای تبدیل ولتاژ برق ورودی به ولتاژ مناسب برای کارکرد مگنترون مایکروویوها استفاده می‌کند. که به ترانس های ولتاژ ماکروفر نام دارد. این ترانسفورماتورها بدلیل تامین نیروی الکتریکی لازم برای را ه اندازی مگنترون با توان های بالا ساخته شده اند. ترانس های ولتاژ ماکروفر به طور معمول از نوع ترانسفورماتورهای افزاینده و خطی (Linear Transformers) هستند.

این نوع ترانس ها با هسته آهنی ساخته شده اند و به همین خاطر نسبتا وزن بالایی دارند.

در ماکروفر های اینورتری نیروی الکتریکی ولتاژ بالا توسط برد منبع تغذیه سوئیچینگ تامین می شود. مزیت این نوع منبع تغذیه کاهش مصرف انرژی الکتریکی و کاهش وزن چشمگیر دستگاه است.

ماکروفر های اینورتری از برد منبع تغذیه سوئیچینگ استفاده می کنند تا نیروی الکتریکی ولتاژ بالا را تامین کنند. منبع تغذیه سوئیچینگ دارای مزایایی مانند راندمان بالا، مصرف انرژی الکتریکی پایین و وزن کمتری دارد و وزن دستگاه را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

برد اینورتر ماکروفر

با استفاده از این فناوری،  قابلیت کنترل دما و زمان پخت و پز ماکروفر ها بهبود پیدا کرده و همچنین قابلیت تنظیم قدرت پخت را با دقت بالا دارا می باشند. این بدان معناست که ماکروفر های اینورتری قابلیت پخت و پز مواد مختلف را با دقت و کیفیت بالا انجام می دهند. علاوه بر این، این نوع ماکروفر ها بسیار سریعتر و کارآمدتر از ماکروفر های سنتی عمل می کنند. در نتیجه، مصرف کمتر انرژی و زمان کوتاهتر پخت و پز، به کاربران این امکان را می دهد تا با صرفه جویی در زمان و انرژی، به طور موثرتری غذاهای خود را آماده کنند.

ترانسفورماتور ماکروفر از نوع ترانس خطی افزاینده هستند که از ولتاژ شبکه برق شهر معمولاً 110 ولت یا 220 ولت استفاده می‌کند و این ولتاژ را به مقداری افزایش می‌دهد که مناسب برای تولید امواج مایکروویو در داخل ماکروفر باشد (معمولاً مجدوده 2000~2800 ولت). این ولتاژ برای تامین نیروی الکتریکی لامپ مگنترون و تولید امواج مایکروویو استفاده می‌شود که برای پخت و پز و گرم کردن غذا استفاده می شود.

ترانس های ولتاژ  ماکروفر از نظر ایمنی بسیار حائز اهمیت هستند. زیرا تنظیم و کنترل صحیح ولتاژ و قدرت مایکروویو به ترانسفورماتور وابسته است. اگر ولتاژ اعمالی به مایکروویو متناسب نباشد، ممکن است یک خطر جدی برای ایمنی شما و سیستم ماکروفر تلقی شود. بنابراین، انتخاب، نصب، و عیب‌یابی ترانسفورماتورها در ماکروفرها بسیار تخصصی است و نیاز به دقت و تجربه و آموزش دارد.

تست ترانس های ولتاژ ماکروفر

ساختار ترانس های ولتاژ ماکروفر همانند ترانسفورماتور های معمولی است، ترمینال های ورودی و خروجی ترانس های ولتاژ ماکروفر سالم بدلیل توان بالای آن، امپدانس پایین تری دارند و امپدانس ورودی ترانس ماکروفر نزدیک به 2 اهم و امپدانس خروجی نشان میدهد. ترانس های ولتاژ ماکروفر توان بالایی دارد و برای راه اندازی مگنترون انرژی الکتریکی بالایی تولید می کند. کارکرد این ترانس به مدت طولانی و در میدان مغناطیسی شدید باعث داغ شدن ترانس و سیم پیچ های داخلی شده و احتمال سوختن عایق لاکی سیم پیچ بالا می رود.

در صورت بروز این مشکل بوی سوختگی از داخل دستگاه ساطع می شود و ترانس های ولتاژ ماکروفر باید تعویض شود. تشخیص خرابی و تعویض ترانس های ولتاژ ماکروفر نیازمند متخصص با تجربه است و باید توسط افراد آموزش دیده و مجاز صورت گیرد.

3. خازن ماکروفر Capacitor

خازن ماکروفر یک خازن الکترولیتی بی پلار با ولتاژ بالا و به ظرفیت حدود یک میکروفاراد است که در مسیر ولتاژ بالا قرار می گیرد، به طور کلی، خازن در ماکروفر برای ذخیره و تخلیه انرژی الکتریکی به منظور تولید امواج مایکروویو بکار می‌رود و نقش مهمی در عملکرد و توان دستگاه ماکروفر دارد. خازن ماکروفر باید توانایی ذخیره و تخلیه سریع انرژی الکتریکی را داشته باشد تا عملکرد ماکروفر به درستی انجام شود.

خازن مایکروفر

یکی از ویژگی‌های مهم خازن در ماکروفر این است که باید به طور دقیق تعیین شده باشد تا تطابق مناسبی با فرکانس مایکروویو داشته باشد. همچنین، خازن باید توانایی ذخیره و تخلیه سریع انرژی الکتریکی را داشته باشد تا عملکرد ماکروفر به درستی انجام شود.

در مواردی خازن ماکروفر همانند سایر قطعات این دستگاه و به مرور کارکرد ممکن است موجب نقص و خرابی شود، تست های انجام شده روی خازن ماکروفر معیوب مشخص شده است که اکثر خازن های معیوب مقاومت داخلی ESR آن به مراتب کاهش پیدا کرده و ظرفیت خود را از دست داده است. تست خازن ماکروفر یا عیب‌یابی آن در ماکروفرها، توسط تعمیرکاران متخصص انجام می شود. بدلیل ذخیره شدن ولتاژ بالا توسط خازن ماکروفر خطر برق گرفتگی و ایجاد شوک وجود دارد. انجام تعمیرات یا تعویض و یا تست خازن‌ ماکروفر باید توسط تکنسین ماهر و با رعایت ایمنی های لازم انجام شود.

تست خازن ماکروفر

تست خازن ماکروفر توسط مولتی متر و خازن سنج های با دقت بالا انجام می شود، معمولا مشخصات و ظرفیت خازن های ماکروفر روی آن حک شده است. توجه به این نکته بسیار مهم است که قبل از تست خازن ماکروفر باید باید کاملا تخلیه شود تا خطر برق گرفتگی به صفر برسد. برای تخلیه خازن ولتاژ بالا را می توانید یک مقاومت 1.0Kohm/1W را به ترمینال های با احتیاط اتصال دهید.

در تست این قطعه خازن سنج باید حدو ظرفیتی را نشان دهد که در روی خازن ماکروفر حک شده است، در صورت کاهش مقاومت داخلی خازن ماکروفر، اگر دو سر ترمینال خازن ماکروفر را توسط اهم متر اندازه بگیریم به شدت کاهشی شده و در مواردی هم دو سر خازن اتصال کوتاه می شود.

4. دیود ولتاژ بالای ماکروفر Diode

دیود ولتاژ بالای ماکروفر

دیود ولتاژ بالای ماکروفر یکی از اجزاء مهم در مدار الکتریکی این دستگاه است. این دیود برای تأمین و تنظیم توان الکتریکی با ولتاژ بالا جهت تغذیه مگنترون (Magnetron) استفاده می‌شود، کار اصلی دیود ولتاژ بالای ماکروفر تبدیل ولتاژ AC ورودی به ولتاژ DC (جریان مستقیم) ولتاژ بالاست. این ولتاژ DC سپس به مگنترون منتقل می‌شود. ديود ها از دو بخش آند و کاتد تشکیل شده اند و معمولا روی دیودها مشخص می شود، آند مثبت و کاتد منفي است.

دیود ولتاژ بالای ماکروفر معمولا با شماره قطعه CL01-12 – HVM12 – 2CL3512 – 2CL4512 – T3512  T4512 در ماکروفرها استفاده می‌شود.

دلایل خرابی دیود ولتاژ بالای ماکروفر

خرابی دیود ولتاژ بالای ماکروفر به دلایل مختلف زیر میتواند اتفاق بیوفتد،

 • در اثر کارکرد زیاد دیود ولتاژ بالای ماکروفر و یا بدلیل نامرغوب بودن جنس قطعه مستهلک شود
 • اتصالی در مدار قسمت ولتاژ بالای ماکروفر برقرار شده باشد
 • خازن ولتاژ بالای ماکروفر معیوب شده باشد
 • مگنترون ماکروفر معیوب شده باشد
 • میکروسوئیچ های درب ماکروفر معیوب باشد.

تست دیود ولتاژ بالای مایکروفر 

دیود ولتاژ بالای ماکروفر برای ولتاژهای بالا و مخصوص ماکروفر ساخته شده و ساختار و مقاومت داخلی متفاوتی دارد و تست سلامت این قطعه با مولتی متر ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد. بنابر این در صورتیکه تستر مخصوص این دیود را ندارید، به این روش سلامت دیود ولتاژ بالای ماکروفر را تست کنید:

برای تست دیود ولتاژ بالای مایکروفر، یک عدد باتری کتابی 9 ولتی را باید به دو پایه کاتد و آند متصل کنید، توجه کنید که برای مشاهده ولتاژ مدار، مولتیمتر را در رنج ولتاژ و به دوسر باتری وصل کنید و بطور ساده دیود را در دو حالت (با تویض مثبت و منفی پراپ مولتیمتر) به دو سر باتری وصل کنید، در یکی از حالت ها در دیود سالم باید جریان در مدار برقرار شود و افت ولتاژ ایجاد می شود و این نشانه سالم بودن دیود است، و در صورتیکه در هر دو حالت افت ولتاژ نداشته باشد و یا در هر دو حالت افت ولتاژ داشته باشید دیود ولتاژ بالای ماکروفر معیوب است و باید تعویض شود.

5. پنل کنترل ماکروفر

  پنل کنترل ماکروفر

پنل کنترل ماکروفر قسمت مهم دیگر دستگاه ماکروفر است که به کاربر اجازه می دهد تا عملکرد ماکروفر را کنترل کند. این پنل شامل دکمه ها، نمایشگر و سایر المان هاست که به کاربر امکان تنظیم زمان پخت، تعیین توان ماکروفر و انتخاب برنامه های مختلف را می دهد. با استفاده از دکمه ها و منوهای پنل، کاربر می تواند مقدار زمانی که مایل است ماکروفر کار کند را تنظیم کند و همچنین توان ماکروفر را براساس نیاز خود تنظیم کند. همچنین، با استفاده از منوها، کاربر می تواند برنامه های مختلفی را برای طبخ مواد مختلف انتخاب کند. این پنل کنترل برای کاربر راحتی و سهولت در استفاده از ماکروفر را فراهم می کند.پنل کنترل ماکروفر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *