منبع تغذیه های الکتریکی (پاورساپلای)

منبع تغذیه های الکتریکی

منبع تغذیه های الکتریکی – پاور ساپلای (Power supply):

منبع تغذیه های الکتریکی اصلی ترین ابزار و ماجول الکترونیکی است که انرژی الکتریکی لازم را برای انواع دستگاهها و مصرف‌کننده های الکتریکی تامین می کنند. تمامی دستگاه‌های الکترونیکی و دیجیتال که به صورت روزمره در جاهای مختلف با آن‌ها سر و کار داریم به نوعی از منبع تغذیه استفاده می‌کنند.

دستگاههای که در مرکز دیجی تکنیک تعمیر و خدمات ارائه میشود نظیر انواع سیستم های صوتی و تصویری، تلویزیون، کامپیوتر، لپ‌تاپ و … که روزمره با آن ها سر و کار داریم از منبع الکتریکی استفاده می‌کنند و برای راه اندازی این دستگاهها نیاز به ولتاژ و جریان متناسب میباشد که از منبع تغذیه تامین میشود. در این مقاله آموزشی قصد داریم شما را بطور کامل و تخصصی با منبع تغذیه و پارامترهای آن آشنا کنیم.

وظیفه و عملکرد منبع تغذیه عبارت است از دریافت انرژی الکتریکی از یک منبع نظیر انرژی الکتریکی، مکانیکی، شیمیایی،مبدل های خورشیدی و تبدیل آن به پارامترهای ولتاژ، جریان و فرکانس متناسب برای تغذیهٔ مصرف کننده است.

منبع تغذیه ها با ویژگی های خاص و نسیت به نوع و نیازهای مصرف کننده متفاوت طراحی و تولید می شوند. نوع، توان تحمل، دامنهٔ ولتاژ، جریان خروجی و همچنین پایداری ولتاژ یا جریان خروجی که برای بار مصرف کننده ها تأمین می‌شود از ویژگی های اصلی منبع تغذیه به حساب میاید.

انواع منبع تغذیه از نظر مصارف:

منبع تغذیه ها برای مصارف مختلف و در انواع و اشکال مختلف طراحی و ساحته می شوند.  و در اصل وظیفه و عملکرد یکسانی دارند.

۱. منبع تغذیه داخلی یا مجتمع (integrated power supply)

این نوع منبع تغذیه که یک برد PCB و در داخل همه دستگاهها وجود دارد و در اکثر دستگاهها بصورت یک برد جداگانه نصب می شود و در برخی دستگاهها بصورت یکپارچه با مدارات دیگر دستگاهها طراحی و ساخته شده است. که بستگی به اندازه دستگاهها دارد و همچنین نسبت به پارامترهای توان، ولتاژ و جریان مصرفی دستگاه ساخته می شوند و در طراحی این نوع تغذیه به شکل و اندازه دستگاه مورد استفاده بیشتر توجه می شود.digitek ps 4001

۲. آداپتور (منبع تغذیه خارجی) (external power supply)

لوازم الکترونیکی که استفاده میکنیم بیشتر آنها منبع تغذیه جداگانه دارد و معمولا به همراه دستگاههای مربوطه به فروش میرسد. با توجه به اینکه منبع تغذیه دستگاهها مستقیم با برق شهر متصل میشوند و بیشتر در معرض آسیب و دستخوش نوسانات برق هستند و جدا بودن تغذیه این نوع تغذیه ها از مزایای با اهمیت آنها محسوب میشود که در صورت معیوب شدن بدون اینکه پشت دستگاه باز شود به راحتی قابلیت تعویض دارند.

تمام گوشی ها، تبلت ها، لپ تاپ ها و برخی تلویزیون های ال ای دی جدید از نمونه کاربردهای این نوع تغذیه هستند.laptop pwr 800

۳. منبع تغذیه آزمایشگاهی (bench power supply)

منبع تغذیه های آزمایشگاهی بعنوان ابزار الکترونیکی در کارگاههای تولیدی، تعمیراتی و آزمایشگاههای الکترونیک و الکتریک کاربرد دارند و جهت تست مدارات و تامین نیروی الکتریکی انواع بردها و لوازم الکترونیکی توسط تکنسین ها، مهندسین و طراحان الکترونیک مورد استفاده قرار میگیرند. این نوع تغدیه ها به لحاظ کاربردهای مهم و طراحی دقیق و حساسی که دارند گرانترین و لوکس ترین منبع تغدیه به حساب میایند. این منبع تغذیه های آزمایشگاهی در انواع و اندازه و توان های مختلف برای مصارف ساخته میشوند.

digitek pwr800 1

انواع منبع تغذیه آزمایشگاهی 

دیدگاه ها غیرفعال است